Cena odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny to ciekawa, choć wciąż jeszcze mało popularna alternatywa. Wiele osób odstrasza perspektywa poniesienia nadmiernych kosztów oraz cena odkurzacza. A szkoda – rozwiązanie to jest bowiem idealne dla większych powierzchni, szczególnie jeśli zamieszkuje je alergik lub gubiący sierść czworonóg. Odkurzacz centralny dostarcza wielu funkcjonalnych rozwiązań, obejmujących ergonomię pracy odkurzacza i jego cichą pracę czy dokładne oczyszczanie powietrza bez wydmuchiwania części pyłów. Co świadczy o wyjątkowości takiego rozwiązania?

koszty-cena

Odkurzacz centralny – rozwiązanie idealne

Odkurzacz centralny to instalacja centralna z silnikiem, zamontowana w pomieszczeniu gospodarskim, kotłowni czy garażu. To tu znajduje się silnik, filtry i pojemnik na zanieczyszczenia. Jednostkę centralną włącza się zdalnie, stąd konieczność zastosowania instalacji sterującej niskiego napięcia, łączącej szeregowo wszystkie gniazda ssawne z jednostką centralną. A do gniazd ssących rozmieszczonych w wybranych pomieszczeniach podłączane są węże odkurzacza. Z racji zaawansowania i rozległości całej instalacji, posiadanie odkurzacza centralnego powinno być planowane na etapie projektowania i wykonywania obiektu budowlanego. Niewątpliwą zaletą jest całkowite wyeliminowanie zassanego przez odkurzacz powietrza z cyrkulacji zabudowy. Powietrze to usuwane jest na zewnątrz, nie przyczyniając się do zanieczyszczeń wtórnych pyłem nie zatrzymanym przez filtry i wydmuchanym z odkurzacza. A w pomieszczeniach wymagających częstego zamiatania, istnieje możliwość zainstalowania automatycznej szufelki. To nic innego, jak szczelina na poziomie podłoża, zasysająca piasek, błoto czy okruszki.

Ile to kosztuje? Koszt odkurzacza centralnego.

Koszt odkurzacza centralnego wraz z instalacją to około 4000 – 7000 zł. Cena ta jest orientacyjna i uwzględnia koszt zakupu wszystkich niezbędnych elementów oraz ich montażu. W czasie eksploatacji odkurzacza centralnego nie są generowane żadne znaczące, dodatkowe koszty. Raz na pięć lat warto zlecić przegląd instalacji u autoryzowanego dystrybutora, a raz na 10 lat można pokusić się o sprawdzenie stanu szczotek silnika. Pozostałe manipulację są analogiczne jak przy tradycyjnym odkurzaczu i mogą być wykonane samodzielnie.